Anasayfa > Blog > İşletmeler İçin Yasal Zorunluluk 02.05.2015

GIDA ÜRETİMİ VE SATIŞI YAPILAN İŞLETMELERDE İLAÇLAMA İLE İLGİLİ

YASAL ZORUNLULUK

         Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının 17 Aralık 2011 CUMARTESİ   28145 sayılı RESMİ GAZETEDE yayınlanan GIDA HİJYEN YÖNETMELİĞİ ‘nin ikinci bölüm madde 8’e 3 (e), madde  9’a 2 ye (b) de ve madde 10’a 2 ye (c) , madde 18’e 4 de madde 26’e (g)

e) Bulaşmaya sebep olacak hayvanların ve haşerelerin önlenmesi.

b) Bitkisel gıdaların güvenilirliğini etkileyebilecek haşere ve kemirgenlerin veya hastalıkların ortaya çıkması.

c) Bulaşmaya karşı ve özellikle zararlı kontrolü dahil, iyi gıda hijyeni uygulamalarına izin verir.

(4) Haşere ve kemirgen kontrolü için uygun prosedürler uygulanır. Bu prosedürler, gıdanın hazırlandığı, muameleye tabi tutulduğu veya depolandığı yerlere evcil hayvanların girmesini önlemek amacıyla da uygulanır.

g) Etkin temizlik ile haşere ve kemirgen kontrolü dahil, gıdanın üretimi, işlenmesi, paketlenmesi, depolanması ve taşınmasının uygun hijyenik şartlar altında olmasını sağlayan prosedürler, uygulamalar ve yöntemler.

Bu risk Tarım Bakanlığı’nın  Ek2   Gıda ve gıda ile temasta bulunan madde ve malzemeler üreten iş yerlerine ait Kontrol ve denetim formunda bulunan ‘D zararlı mücadelesi ‘ metni,’E ham madde yardımcı madde katkı maddeleri’ 1.bendinde bulunan şartlar yerine getirilmediği takdirde ceza  uygulaması getirilmektedir. Tarım bakanlığın’dan   30 Mart 2005 tarihi ve 25771 sayı ile resmi gazete yayımlanarak   yürürlüğe giren ve  Gıda ve Gıda ile teması bulunan madde ve malzemelerin piyasa gözetimi, kontrolü ve denetimi ile iş yeri sorumluklarına dair yönetmelik’ gereğince işletmenizin düzenli olarak haşere mücadele ve kontrol işlemlerinin yapılması gerekmektedir.

 

Copyright 2024 - Profesyonel Böcek İlaçlama